6/10/2014

Jak dostosować szablon do swojego bloga?

Wybranie szablonu, który byłby odpowiedni dla naszego bloga, jest trudnym zadaniem. Szablony spełniają różne funkcje i nie zawsze wpasują się w to, co tworzysz na swojej stronie. Tak więc w jaki sposób dopasować szablon do sposobu prowadzenia bloga?


 • Szablon a częstotliwość dodawania postów
 • Design i Ty
 • "Blog tekstowy" i "blog zdjęciowy"

Szablon a częstotliwość dodawania postów

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Magda dodaje posty kilka razy dziennie, a Ania raz w tygodniu, jednak żadna z tych dziewczyn nie ma odpowiednio dobranego szablonu. Magda na swoim blogu pokazuje jednego posta na stronie, a reszta jest ukryta. Natomiast na blogu Ani świecą pustki, ponieważ ma zbyt dużą liczbę wyświetlanych naraz postów, zakładając, że jej szablon składa się z pojedynczych bloków (coś jak onet, wp). Co dziewczyny powinny zrobić w tej sytuacji? Zamiana szablonów byłaby najlepszym pomysłem. W tej chwili u Magdy jest natłok postów, jednak nie ma gdzie ich wyświetlać. Przez to, że widać tylko jeden, reszta ginie i pozostaje niezauważona przez czytelników. Ania za to nie pisze zbyt wiele, ale jej szablon służy do masowego przekazu informacji, więc jej blog jest pusty i nic się na nim nie dzieje- na stronie głównej cały czas wiszą te same posty, jeżeli w ogóle jakieś ma.
Warto się zastanowić w jaki sposób prowadzi się, lub chce prowadzić, bloga. Jeżeli jest to sposób Magdy, powinno się zdecydować na szablony rodem z onetu. Z możliwością wyświetlania kilku postów obok siebie i rozwinięciem ich. Gdy prowadzisz bloga jak Ania, musisz postawić na tradycyjny szablon, gdzie na stronie, w jednej kolumnie, wyświetlają się trzy posty.


Design i Ty

Styl Twojego bloga przedstawia Ciebie. Gdy wchodzę na bloga, na którym jest mrocznie i gotycko, wiem na co mam być nastawiona i z jakim typem osoby zaraz będę pisała. Jeżeli Twój szablon Ci się nie podoba i czujesz, że nie jest w Twoim stylu, zrezygnuj z niego. Design strony reprezentuje Twoją osobowość, jak już wspomniałam we wcześniejszym wpisie. Nie rezygnuj z szablonu, który zyskał Twoją sympatię, ale myślisz, że innym się nie spodoba. Chyba, że sytuacja jest naprawdę tragiczna i szablon z Twoich snów wygląda jak tutaj.


Tematyka bloga- "blog tekstowy" i "blog zdjęciowy"

To podstawa. Jeżeli prowadzisz bloga turystycznego i wrzucasz do niego odrobinę zdjęć, Twój szablon będzie nastawiony na tekst. Blog musi mieć dobrą szerokość- aby tekst był wygodny do czytania, a obrazki w dobrej jakości, oraz zachęcający nagłówek ze zdjęciem z podróży. Gdy prowadzisz pamiętnik i także nie wrzucasz wielu zdjęć, zdecyduj się na podobny zabieg. Wygodna szerokość, Twoje zdjęcie w nagłówku lub obok. Inna sytuacja pojawia się wtedy, gdy na Twoim blogu główną rolę grają zdjęcia. Często modowe blogerki wrzucają bardzo fajne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, jednak blog ma szerokośc 800px, a ich wielkie zdjęcia kurczą się do rozmiaru 500px. Czemu blogerki zamiast zrobić bloga o szerokości 960px, bez żadnych kolumn i zbędnych zapychaczy, kiszą swoje zdjęcia w tak małym polu? Blogi modowe to głównie zdjęcia, tekst jest tam mniej ważny, tak więc zaprezentuj te zdjęcia w jak najlepszy sposób, nadając im największy możliwy rozmiar.
Blog małosolny, jeszcze nie jest ukiszony.
Blog wyzwolony od bycia ogórem. Duże zdjęcia- lepsza jakość. Bardziej przyciąga uwagę.
Link do bloga ładnej pani ze zdjęcia: FASHION ZNACZY MODA.


Reszta już zależy od Ciebie. od Twojego gustu, możliwości i tego, czy na pewno chcesz zwrócić uwagę na szablon. Być może Twój szablon jest cholernie brzydki i niefunkcjonalny, ale nie chcesz go zmieniać, bo ma się podobać Tobie, a nie innym. I rozumiem ten wybór, ale trzeba się trzymać pewnej granicy i nie stworzyć potwora, który został opisany tutaj. Gdy w dalszym ciągu nie wiesz co jest  nie tak z Twoim szablonem, możesz spytać o radę zgłaszając swojego bloga, a chętnie pomogę.


2 komentarze:

 1. Świetny blog i genialne rady! Będę tutaj często wpadać!
  Czekam na więcej!
  szejkus.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobre rady. O twoim blogu dowiedziałam się wczoraj, a już nie mogę się doczekać następnego postu :D Obserwuję.

  Zapraszam na bloga. Najwięcej notek będzie dodawanych lipiec - sierpień. http://pomysly-na-wakacje-w-domu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń