6/19/2014

Tworzenie spójnego szablonu na bloga

Dzisiaj zajmiemy się tworzeniem szablonu na bloga. Ma być być ładny, przyciągać uwagę i być spójny. Jak tego przypilnować?


 • Jakość
 • Dobranie kolorów
 • Zbędne widgety
 • Kolejność dodatków
 • Spójność fontów


Dobra jakość

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości są ważne. Nic nie ukazuje takiego braku profesjonalizmu jak rozpikselowane zdjęcie. 
Tak! c=
Totalnie nie

Tyczy się to nie tylko zdjęć dodanych do postów, ale i teł, nagłówków, wszystkiego, co jest obrazkiem.


Tęcza kolorów

Jeżeli na swoim blogu masz wszystkie kolory tęczy, to wiedz, że coś już jest nie tak. Blog powinien składać się z dwóch lub trzech kolorów. Strona monochromatyczna będzie nudna, ale gdy fala kolorów zaleje czytelnika, tez nie będzie dobrze.
Polecam stronę adobe kuler, na której możecie pobrać schematy kolorów różnych użytkowników oraz zrobić swój własny! Istnieje równiez strona, która pokazuje kolory dnia: the day's color.
Unikaj rażących w oczy kolorów jak intensywna czerwień, róż, albo niebieski i zielony. Warto pamiętać też o kolorze fonta. Nie może się zlewać z tłem, ale uważajcie, aby z nim przesadnie nie kontrastował. Dobrym kolorem jest bardzo ciemny szary, byle nie czarny.


Strona bez zbędnych dupereli

Często na blogach znajdują są różne zapychacze. Zalicza się do nich tłumacza strony, zegarki, jakieś maskotki i tym podobne. Nikomu to do życia nie jest potrzebne, a jedynie wytwarza bałagan. Na blogu powinna znajdować się podstrona lub widget o mnie, o stronie (albo 2 w jednym), archiwum lub lista postów, obserwatorzy i możliwość dodania bloga do obserwowanych.
Problemem jest też atakująca czytelnika muzyka. Czytelnicy na pewno doceniają Twój gust, ale jest kilka powodów, dla których nie lubią piosenki grającej na Twojej stronie:
 • jest za głośna
 • dużo osób słucha w tym czasie własnej muzyki
 • ze zirytowaniem szuka się karty, w której coś brzdąka
 • nie każdemu musi się podobać Twoja muzyka. Ja, gdy tylko słyszę grający na jakimś blogu pop, od razu wychodzę
Na stronie może znaleźć się odnośnik, filmik do Twojego ulubionego utworu, ale niech się nie włącza od razu po wejściu na bloga.


Kolejność widgetów

Wbrew pozorom jest ważna. Na początku powinny się znaleźć informacje o osobie prowadzącej stronę, później menu i obserwatorzy, jednak dużo zależy od szablonu. Jeżeli widgety nachodzą na nagłówek i są jego częścią, to właśnie na nim powinno być menu. Nie każcie swojemu czytelnikowi przewijać strony pięć razy, aby przeczytać informację o Was, a później wracać na samą górę, aby zaobserwować.


Spójność i rodzaj fontów

Font, czyli taki komputerowy zbiór czcionek, powinien być spójny. Tekst w postach i widgetach powinien musi mieć takie same fonty. Tak samo z tytułami widgetów oraz postów- muszą mieć takie same fonty, ale inne od tych w zwykłym tekście, aby się wyróżniały.
Pięćdziesiąt różnych krojów na blogu wprowadza zamieszanie, więc trzymajmy się lepiej tych dwóch rodzai fotnów.
Niech font, którego używasz, będzie czytelny. Wszelkiego rodzaju zawijaski, mega pochyłość, czy serduszka nad i utrudniają odbiór notki, ponieważ zamiast na niej, czytelnik skupia się na rozszyfrowaniu waszego krojo-kodu. Najlepsze czcionki to te podstawowe, ja bardzo lubię verdanę.
Ważna jest również wielkość- 12px, 13px to standard. Zbyt mały font jest nieczytelny, ale za duży nie wygląda dobrze na małym blogu. Font powyżej 13px może być stosowany do stron minimalistycznych.Mam nadzieję, że na Twoim blogu nie ma żadnego z powyższych błędów, a jeżeli któryś z nich się pojawił, popraw to! c=
Jak dalej nie wiesz, czemu Twój blog nie jest popularny, poczytaj o tym jak się zareklamować i sprawdź, jakie błędy możesz popełniać. Zobacz także, jaki szablon będzie dobry na Twoją stronę.
A tutaj spytasz się o radę!

2 komentarze:

 1. Skorzystałam z twoich rad i mój blog ciągle nabiera wyglądu. Tylko jeszcze muszę poszukać jakiegoś ciekawego szablonu. Mnie też denerwuje ta muzyka kiedy wchodzę na jakiegoś bloga. Zawsze szukam czegoś żeby ją wyłączyć.

  Zapraszam na mojego bloga. Będzie on prowadzony od lipca do sierpnia. http://pomysly-na-wakacje-w-domu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń