8/18/2014

Nagłówek- zdjęcia w kołach [gimp]

Dobry, dzisiaj chciałabym przedstawić Wam prosty sposób na stworzenie nagłówka na bloga. Osobiście nie jestem fanką takich nagłówków, ale wiem, że wiele osób bardzo je lubi, więc postanowiłam stworzyć prostą instrukcję do Gimpa. Na blogu znajduje się też instrukcja dla Photoshopa, która oferuje nam lepszą jakość nagłówka.Krok 1: okręgi

Zaczniemy od stworzenia nowego pliku 1000x300px przez Plik-> Nowy-> Szerokość 1000 Wysokość: 300 px.
Klikamy shift+ctrl+n i tworzymy nową warstwę.
Klikamy E (zaznaczenie eliptyczne) i w ustawiamy opcje jak na zdjęciu poniżej. Zaczęłam od lewej strony, więc stworzyłam zaznaczenie mniej więcej na środku po lewej stronie. Podczas robienia koła przytrzymujemy crtl, aby było równe.

Aby stworzyć prawie idealny okrąg klikamy prawy przycisk myszki (PPM) Edycja-> Rysuj wzdłuż zaznaczenia...

Ustawiamy opcje tak jak poniżej i akceptujemy.

Powstał nasz okrąg c=

Teraz klikając ctrl+c kopiujemy zaznaczony okrąg (zaznaczamy R) i wklejamy poprzez ctrl+v. Aby przesunąć koło w poziomie, nie przesuwając go w pionie, klikamy strzałkę w prawo i dobieramy odległość. W ten sposób unikniemy krzywych okręgów. Wygląda to tak:

Krok 2: zdjęcia

Czas dobrać zdjęcie. Tworzymy nową warstwę (shift+ctrl+N) pod warstwą z okręgami.
Klikamy na wybrane zdjęcie i przytrzymując fotografię, przesuwamy ją na nasz plik w Gimpie. Klikamy Shift+T, aby przeskalować obrazek. Przytrzymując ctrl, zmniejszamy je ciągnąc za rogi i dopasowujemy do naszego koła, po czym akceptujemy.

Wracamy do warstwy z okręgami i wybieramy różdżkę (U) po czym zaznaczamy obszar poza okręgiem.

 Klikamy PPM i wybieramy Zaznaczenie-> Powiększ, dzięki czemu unikniemy brzydkich, białych przerw w okręgu. Stopień powiększenia to 2.

Teraz klikając Delete usuwamy pozostałość zdjęcia. W razie, gdyby pozostały jego resztki poza okręgiem, wymazujemy gumką. Powinno to wyglądać tak:

Powtarzamy Krok 2, aby wkleić więcej zdjęć. Efekt:

Krok 3: dodatki

Aby urozmaicić nasz nagłówek, dodamy cień do okręgów, który je odrobinę wygładzi. Wybieramy Filtry-> Światło i cień-> rzucanie cienia i ustawiamy opcje tak, jak na zdjęciu poniżej.

Teraz wchodzimy w Kolory-> Barwienie i szukamy pasujący do zdjęć oraz reszty bloga kolor.

Klikamy T, aby dodać tekst; wybieramy miejsce, w którym chcemy go ustawić. Wybieramy kolor, font i dostosowujemy wszystko wedle naszych upodobań.

Ponownie wchodzimy do Rzucanie Cienia..., ale w tym wypadku wybrałam kolor biały, aby wokół napisy stworzyć obrys, Powtarzałam to kilka razy, aby uzyskać efekt mocniejszego obrysu.


Teraz usuwamy warstwę Tło, aby plik był przezroczysty.
Jeżeli zostało nam puste miejsce i kołą są nierówne, można zaznaczyć plik i wejść w Obraz-> Kadruj według zaznaczenia.


Zapisujemy przez Plik-> Eksportuj jako. Na górze wpisujemy nazwę, a na dole wybieramy PNG, aby plik był przezroczysty.W razie pytań- zapraszam do komentarzy c:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz